Korytarze robocze dla regałów paletowych i półkowych

korytarze robocze

Regały w magazynie powinny zostać usytuowane w taki sposób, aby zachowana została funkcjonalność tego pomieszczenia. Wydzielone powinno zostać miejsce, w którym będą kompletowane dostawy, przyjmowane ładunki, jak również ich późniejszy transport do odpowiednich regałów. Niezwykle istotne są tutaj zatem ciągi komunikacyjne, których szerokość musi zapewniać swobodną obsługę, ale jednocześnie nie mogą one zajmować zbyt dużo powierzchni takiego magazynu. Najważniejsze jednak jest to jakie wózki będą poruszały się po magazynie, gdyż to właśnie do ich parametrów należy dostosować szerokość takich ciągów.

Warto mieć na uwadze to, iż szerokość korytarzy roboczych dla regałów półkowych w przypadku ich obsługi przez jednego pracownika, musi wynosić przynajmniej 0,75 m. Natomiast gdy magazyn jest obsługiwany przez dwóch lub więcej pracowników, powinno być to 1,2 m.

Wąski korytarz dla wózków bocznych

Jeśli w naszym magazynie znajdują się regały paletowe rzędowe i są one obsługiwane przy pomocy wózków podnośnikowych bocznych, korytarz musi mieć od 2,7 do 2,9 m. Z kolei dla wózków czołowych trzykołowych należy zostawić 3,3 do 3,5 m szerokości.

Nie zapominajmy też o właściwym zabezpieczeniu samych słupów regałów, w które może uderzać wózek. W tym celu użyć można obojów, barier stalowych, specjalnych osłon czy barier z tworzywa.

Ważne!

Bardzo istotne jest to by osoby pracujące w magazynie zostały zabezpieczone przez pochwyceniem czy zgnieceniem przez wózek jezdny. W punkcie 4.2 Tablicy 1 normy PN-EN 349 czytamy, że odstęp między wózkiem, a regałami i ścianami z każdej jego strony musi mieć co najmniej 500 mm.

Kolejna rzecz, o której musimy pamiętać to fakt, iż nie wolno zamykać pomieszczeń, gdzie przebywają ludzie, w taki sposób, że uniemożliwia to ich opuszczenie.