Wybór regałów do magazynu
Ilość dostępnych w sprzedaży regałów jest wyjątkowo duży, dlatego wybór tych właściwych może nam zająć nieco czasu. Warto jednak dobrze się zastanowić, bo dobre regały oznaczają zarówno oszczędność pieniędzy jak i brak ewentualnych problemów w późniejszym czasie. Czym zatem należy się kierować podczas dokonywania wyboru regałów? Oto kilka podpowiedzi:
1. Produkt jaki zamierzamy składować oraz jego waga
To jak wytrzymałe materiały zostały użyte do wykonania półek oraz regałów, a także to jaka technologia została w danym przypadku zastosowana, ma wpływ na udźwig takiego produktu.
Regały zaczepowe są wyjątkowe łatwe w montażu, podczas gdy regały skręcane przy pomocy śrub są w tym aspekcie nieco bardziej skomplikowane i wymagają poświęcenia im większej ilości czasu.
Jeśli natomiast chodzi o słupy nośne w takich właśnie regałach, które powinny przenosić większe obciążenia, są one wytwarzane z blach, których grubość wynosi od 1,5 do 3 mm, w zależności od tego jakie mamy wymagania. Oczywiście, grubsze słupy zapewniają większą wytrzymałość takiego regału.
Nie zapominajmy również o jakości wykonania takich półek regałowych. Muszą one mieć określoną nośność, w związku z czym podczas produkcji półek metalowych stosowane jest specjalne zaginanie ich krawędzi, czy też dodawane są dodatkowe elementy usztywniające. Jeśli nasz wybór pada na półki, które mają wypełnienie wykonane z płyty wiórowej, pamiętajmy aby upewnić się, że ma ona podparcie z czterech stron oraz, że jest naprawdę gruba, a przez to także wystarczająco sztywna.
2. Rodzaje półek
Pośród półek stosowanych w regałach, wyróżnia się te wykonane wyłącznie z blachy, oraz takie, które mają wypełnienie z płyty wiórowej. Jak w każdym innym przypadku, obydwie mają zarówno wady, jak i zalety.
Półki, które mają wypełnieni wykonane z płyty wiórowej mają bardzo dużą nośność, i można na nich przetrzymywać nie tylko ciężkie, ale również ostre przedmioty, nie martwiąc się wówczas, iż mogą ulec zniszczeniu. Płyty wiórowe są zdecydowanie tańsze od półek wykonanych w całości z blachy stalowej, a w razie ich zużycia, można bez problemu wymienić taką płytę na nową. Wadą takich półek jest natomiast z pewnością fakt, iż nie są one odporne na działanie wilgoci.
Z kolei półki metalowe na pewno lepiej się prezentują, dlatego oprócz magazynów, są również często stosowane chociażby w biurach. Dzięki temu, że ich powierzchnia jest gładka, bez problemu można je utrzymać w czystości. W przypadku półek, które są pokryte powłoką lakierniczą, nie powinno się na nich kłaść ostrych przedmiotów, gdyż mogą ją uszkodzić. Tańszym i bardziej odpornym na zarysowania rozwiązaniem, jest zakup regałów wykonanych ze stali ocynkowanej, które dodatkowo cechują się sporą odpornością na wilgoć.
3. Wielkość półek
Wielkość półki powinna zostać dopasowana do tego, co i w jakich ilościach planujemy na niej przechowywać. Dzięki temu możliwe będzie ich optymalne wykorzystanie. Obecnie, można bez większego problemu zamówić półki o dowolnych wielkościach, dlatego warto pomyśleć o tym wcześniej.
4. Wysokość regałów
Oczywiście, dla jak najlepszego wykorzystania całej powierzchni naszego magazynu, warto decydować się na montaż możliwie jak najwyższych regałów. Pod uwagę musimy jednak również wziąć to, iż montaż wysokich regałów oznacza jednocześnie konieczność zachowania szerokich korytarzy roboczych, tak by zmieściła się w nich drabina czy podest jezdny. Jeżeli nasz magazyn znajduje się na którejkolwiek z kondygnacji ponad poziomem „0”, należy także sprawdzić dokumentację budynku, aby dowiedzieć się jaka jest przewidziana wytrzymałość stropów.
5. Obowiązujące przepisy oraz normy
Wszystkie regały jakie nabywamy, muszą być wykonane, a następnie przebadane, zgodnie z wytycznymi zamieszczonymi w określonych normach. Podczas zakupu takich sprzętów warto zatem domagać się od sprzedającego przekazania nam deklaracji zgodności. Oprócz tego, każda półka musi zostać odpowiednio oznaczona informacją dotyczącą tego, jaki jest maksymalny udźwig, zarówno samej półki, jak i całego regału.