Zastosowanie regałów przesuwnych w archiwum
Regały przesuwne w archiwum
Jeśli firma usługowa lub przedsiębiorstwo produkcyjne dysponuje archiwum, którego celem jest opieka nad zgromadzoną dokumentacją, w pewnym momencie może się okazać, że choć dokumentów systematycznie przybywa, miejsca na nie jest coraz mniej. Tradycyjne regały nie spełniają stawianych przed nimi zadań, a największym problemem z nimi związanym jest to, że zajmują dużą powierzchnię, choć w zakresie przechowywania dokumentacji nie mają wcale najlepszych mocy przerobowych. Jak zatem postępować, jeśli dostrzegamy, że półki zaczynają uginać się pod ciężarem akt, a my nie chcemy ponosić dużych inwestycji, z jakimi z pewnością wiązałaby się rozbudowa archiwum?
Nowoczesne regały przesuwne i ich możliwości
Zbyt duża liczba dokumentów jest problemem, z jakim borykają się nawet największe polskie archiwa, a mimo to okazuje się, że radzą sobie one z tym problemem. Najczęściej pomagają im w tym regały jezdne z przemyślaną budową i unikatowymi właściwościami. Rozwiązania tego typu są w stanie pomieścić nawet dwa razy więcej dokumentów wykorzystując tą samą przestrzeń. Osiągnięcie tego celu umożliwiają specjalne profile torowe znajdujące się w podłodze pomieszczenia, pracownicy mogą bowiem korzystać z nich, aby możliwie jak najszybciej przesuwać regały.
Właśnie dzięki takiemu rozwiązaniu w jednym pomieszczeniu może się znaleźć miejsce dla dwa razy większej liczby regałów. Co więcej, można mieć pewność, że będą one ściśle przylegać do siebie, a my szybko i bezpiecznie otworzymy jedynie ten, który interesuje nas najbardziej. Co więcej, problemem nie jest również zainstalowanie w nich dodatkowych półek i szafek, a nawet specjalnych żaluzji zamykanych na klucz. Pozwala to na wykorzystanie regałów tego typu również do przechowywania w nich wyjątkowo ważnych akt.
Najczęściej stosowane rozwiązania
Obecnie mamy do czynienia z dwoma modelami, z których możemy korzystać. Na pierwszy plan wysuwa się rozwiązanie mechaniczne, a więc takie, które jest przesuwane z wykorzystaniem specjalnej potrójnej korby. Czynność ta jest na tyle nieskomplikowana, że może ją wykonać każda osoba zatrudniona w archiwum.
Alternatywą jest wykorzystanie siły elektryczności. Regały mają zainstalowany w takim przypadku specjalne panele elektroniczne, jeden przycisk pozwala więc na dostanie się do danych i informacji, które najbardziej nas interesują. Tego rodzaju regały pozwalają na podniesienie komfortu pracy, są też przyjazne osobom niepełnosprawnym.
Na jakie zyski można liczyć?
Jeśli zdecydujemy się na tego rodzaju inwestycję, zapomnimy o problemie braku miejsca na dokumenty. Koszt poniesiony przez nas okaże się przy tym niewielki w zestawieniu z korzyściami, jakie odniesiemy. To rozwiązanie, które nie tylko wprowadza ład do przechowywanej przez nas dokumentacji, ale również ułatwia pracownikom archiwum wykonywanie powierzonych im obowiązków.
Choć rozbudowa pomieszczenia, w którym mieści się firmowe archiwum często wydaje się posunięciem, dla którego nie ma alternatywy, tak naprawdę wcale nie jest ona konieczna. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie regałów przesuwnych, które uporają się z chaosem w dokumentacji.